O Katedrze
Katedra Biologii Środowiska działa w ramach Wydziału Nauk Biologicznych od października 2019 roku. Została utworzona w wyniku zmian administracyjnych na Uniwersytecie przez połączenie dotychczas funkcjonujących:
- Katedry Ekologii,
- Katedry Mykologii i Mykoryzy,
- Zakładu Botaniki.
Pracownicy Katedry Biologii Środowiska prowadzą badania dotyczące szeroko pojętej ekologii oraz biologii eksperymentalnej roślin. Celem badań jest m. in. ocena zróżnicowania i zagrożenia owadów zapylających, głównie pszczół dziko żyjących występujących w różnych typach środowisk, tj. w ekosystemach miejskich, na terenach powydobywczych czy zdegradowanych przez przemysł chemiczny. Badana jest również rola środowisk ostojowych owadów zapylających w krajobrazie rolniczym i ich zróżnicowanie w tradycyjnych sadach przydomowych.
Ponadto oceniane jest funkcjonowanie roślin i ich związków symbiotycznych na stanowiskach naturalnych i antropogenicznie przekształconych, struktura zbiorowisk grzybów oraz zachodzących w nich zmian. Prowadzone są również badania dotyczące ochrony zasobów genowych mszaków w warunkach ex situ.
W ramach Katedry działa Pracownia Kultur In Vitro, w której skupiono się na badaniach wpływu różnych czynników abiotycznych i biotycznych na zmiany morfologiczne, biochemiczne i molekularne u wybranych gatunków roślin. Ponadto prowadzone są również badania nad przygotowaniem efektywnego inokulum grzybów ektomykoryzowych w postaci grzybni wegetatywnej wyhodowanej w kulturach in vitro na pożywce stałej.