Noc Biologów w Katedrze Biologii Środowiska Noc Biologów w Katedrze Biologii Środowiska

Noc Biologów w Katedrze Biologii Środowiska

10 stycznia 2020 r. w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów pracownicy Katedry Biologii Środowiska przygotowali szereg imprez popularnonaukowych:

• Warsztaty pt. Czym się różni pszczoła od osy, a trzmiel od szerszenia? Dlaczego trzmiel nie może być nazywany bąkiem? Jak rozróżnić te owady? (prowadzący: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd). Na zajęciach każdy uczestnik dowiedział się jak odróżnić od siebie pszczołę miodną, trzmiela, osę, szerszenia czy bąka. Różnorodność tych owadów została zaprezentowana w formie wykładu multimedialnego połączonego z pokazem owadów. W praktycznej części zajęć uczniowie mogli z bliska przyjrzeć się wybranym gatunkom owadów dzięki wykorzystaniu binokularów. Oprócz tego każdy miał możliwość zobaczenia pod mikroskopem interesujących preparatów mikroskopowych dotyczących budowy aparatu gębowego pszczoły miodnej oraz muchy domowej, a także budowy odnóża koszykowego pszczół. Na zakończenie uczestnicy spróbowali oznaczyć okazy zoologiczne wybranych gatunków owadów przy wykorzystaniu kluczy entomologicznych.
  • Wykład pt. Papier w naturze (prowadzący: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd). Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, co łączy osy z papierem.
  • Wykład pt. Adaptacja do zmian klimatycznych jako nieunikniona konieczność (prowadzący: mgr Anna Sobieraj-Betlińska, dr Lucyna Twerd). Wykład dotyczył wpływu zmian klimatycznych na zachowanie wartościowych siedlisk i gatunków na terenach rolniczych, obserwacji skutków zmian klimatycznych w skali lokalnej oraz adaptacji do zmian klimatu.
  • Wykład pt. Czy drzewa mogą uratować klimat? (prowadzący: dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska). Globalne zmiany środowiska to niezwykle ważne i aktualne zagadnienia „Nocy Biologów 2020”. Dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska zaproponowała młodzieży dyskusję na temat „Czy drzewa mogą uratować klimat?”. Prezentacja multimedialna połączona z aktywizującymi słuchacza formami pracy (quizy, gry dydaktyczne) miała na celu wyjaśnienie roli drzewa w dobie nieuchronnych zmian klimatycznych. Drzewa stanowią najważniejszy element zielonej infrastruktury, zapewniający wysoki komfort życia. Naukowcy przekonują nas, że sadzenie drzew na całym świecie jest najskuteczniejszą oraz najtańszą strategią w walce z zmianami klimatu, jaką obecnie dysponujemy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, dlaczego warto sadzić drzewa w mieście. W poprzednich edycjach dr inż. Magdalena Kulczyk-Skrzeszewska przygotowała również wykład na temat zdrowych produktów oraz żywności funkcjonalnej pochodzenia roślinnego („Niech pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoim pożywieniem”). Organizowała również warsztaty wyjaśniające techniki kultur in vitro roślin i grzybów („Biotechnologia roślin to nie tylko GMO”).
  • Wykład z prezentacją multimedialną pt. „Niebezpieczne rośliny” (prowadzący: dr Renata Hoffmann). Wiele roślin podziwiamy, bowiem stanowią one ozdobę naszych ogrodów i parków, z wielu czerpiemy pożytek wykorzystując ich właściwości lecznicze. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, że niektóre mogą stanowić poważne zagrożenie dla ludzi i całych ekosystemów. Przykładem są rośliny inwazyjne - nieproszeni goście w naszym otoczeniu. Niejednokrotnie są to uciekinierzy z ogrodów botanicznych, a walka z nimi nastręcza wiele trudności i często jest nieskuteczna. Wykład skierowany dla licealistów oraz dorosłych.

Odwiedzili nas uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Górskiego w Dobrczu, Technikum Menedżerskiego w Bydgoszczy, I Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy. Dziękujemy wszystkim za przybycie, zainteresowanie oraz zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy.